طراحی و ساخت تابلو چلینیوم

تابلو چلنیوم چیست؟ انواع تابلو چلنیوم و سفارش ساخت

 

حتما بارها در شهر با تابلو های جذاب و رنگارنگی روبرو شده اید. تابلوهایی که می توانند نمای شهر را به شهر رویاها بدل کنند. عکس هایی از کشور چین را دیده اید؟ شبهای این کشور گویی دنیایی از رنگ است. فقط و فقط به خاطر تابلو های مختلف مغازه ها. تابلو چلنیوم یکی از این تابلو ها می باشد. 

پر کاربرد ترین نوع تابلو حروف برجسته تابلو چلنیوم است. دلیل اصلی محبوبیت آن در تابلو سازی قیمت پایین و سرعت ساخت است. برای انواع تابلو مغازه – تابلو شرکت یا تابلو اداری میتوان از چلنیوم استفاده کرد. بهترین ترکیب برای نمای تابلو چلنیوم تابلو کامپوزیت است.

 
 

رنگ و طرح تابلو های برجسته ی چلنیوم، رنگ و بوی دیگری به شهر می دهد. مخصوصا شبهای شهر را دگرگون می کند. این تابلو ها محبوب ترین تابلو های ساخته شده برای تبلیغات هستند. معمولا کسانی که نسبت به تبلیغات محل کار خود، یا شرکت خود، یا مغازه خود و… حساس هستند. از این تابلو چلنیوم استفاده می کنند.

تابلو چلنیوم چیست؟ این تابلو ها به دلیل قابلیت نور پردازی، و رنگ های متنوع، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. استفاده از این تابلو ها در مکان های مختلف بهترین روش تبلیغات به شمار می رود. این تابلو ها دارای دو جزء کامپوزیت و چلنیوم می باشند.

عموما کامپوزیت ها زمینه کار هستند و بر روی آنها با حروف چلنیوم، اقدام به تبلیغ می کنند. این حروف چلنیوم نسل جدیدی از برند های تبلیغاتی به شمار می روند. شما با سفارش تابلو چلنیوم مسلما بهتر می توانید بر روی حروف مورد نظر خود مانور دهید.

برخی حروف چلنیوم می باشند که حالت برجسته دارند. این حروف به دلیل حساسیت و ظرافت بالا، معمولا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. نوری که بر روی تابلو چلنیوم استفاده می شود، توسط لامپ های ال ای دی یا اس ام دی می باشد.

این سری از لامپ ها پایین ترین میزان مصرف انرژی را دارند. مسئله ای که مسلما برای هر کاسبی از اهمیت برخوردار است. زیرا هیچ شخصی حاضر نیست برای رونق کسب و کار خود متضمن ضرر شود. استفاده از لامپ هایی که مصرف انرژی بالایی داشته باشند، مسلما برای تبلیغات مناسب نیستند.

اما مگر تابلو چلنیوم چیست که از این مسئله مستثنی است؟ این تابلو ها به دلیل استفاده از لامپ های خاص جهت نورپردازی، به فروشندگان این امکان را می دهد تا با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را بدست آورند.

 

چلنیوم یا چنلیوم کدام درست است؟

بهتر است به تاریخچه ی تولید تابلو چلنیوم نگاهی اندازیم. ساخت تابلو های چلنیوم به سال 2000 میلادی باز می گردد و اولین بار یک شرکت اسپانیایی به نام MCI با استفاده از فلز آلومینیوم اقدام به ساخت این تابلو ها نمود. 

چلنیوم یا چنلیوم در اصل از دو کلمه Channel + Aluminum ساخته شده است. اگر این دو کلمه را از هم جدا کنیم، متوجه می شویم که کلمه چلنیوم در اصل از کلمه channelium  گرفته شده است.

از این رو باید بگوییم اصل کلمه تابلو چلنیوم، چنلیوم می باشد. زیرا ریشه ی کلمه با تلفظ چنلیوم شناخته می شود. اما در زبان عامیانه به چلنیوم شناخته می شود. ما نیز تابع زبان عامیانه هستیم.

شرکت اسپانیایی هنوز هم اقدام به ساخت و تولید محصولات چلنیوم می نماید. اما از آنجایی که این محصولات نسبت به محصولات مشابه، دارای قیمت بالاتری هستند، هر کسی قادر به استفاده از این چلنیوم ها نمی باشد. البته این مسئله را نیز باید خاطر نشان کنیم که تابلو چلنیوم های اسپانیایی از کیفیت فوق العاده ای برخوردار هستند.

برای این که بدانید چلنیوم انتخابی شما ساخت کدام کشور است، میتوانی نگاهی به داخل لبه چلنیوم اندازید. شرکت های تولید کننده چلنیوم مارک و برند خود را در این محل حک می کنند. 

تابلو چلنیوم پس از کشور اسپانیا توسط کشور هایی چون تایوان، چین و… نیز تولید و وارد بازار گردید. اما مسلما به کیفیت چلنیوم های ساخت اسپانیا نبودند. 

لبه های چلنیوم یا چنلیوم با یک روکش نایلونی محافظت می شود. این نایلون ها تا زمانی که از چلنیوم استفاده نشود، بر روی ان باقی می ماند تا از هر نوع خش و خطی در امان بماند. پس از این که اقدام به ساخت تابلو چلنیوم نمودید، این روکش ها باید با دقت توسط تابلو ساز از روی کار کنده شود. 

این روکش ها نباید با نور برخورد داشته باشند، زیرا جداسازی آن با دشواری همراه خواهد شد. پس یک تابلو ساز حرفه ای باید این مسئله را بداند که پس از نصب چلنیوم ها بر روی تابلو تبلیغاتی، باید پیش از قرار گرفتن تابلو چلنیوم در برابر نور، روکش محافظ آن را جدا کنند.

نکته ی جالب دیگری که چلنیوم ها دارا هستند، نوار اسفنجی گردگیر است. این نوار ها بر روی چلنیوم به گونه ای طراحی شده اند که از عبور هر نوع گرد و غبار و حتی آب به درون حروف نصب شده، جلوگیری می کنند. پس به راحتی می توان تابلو چلنیوم را در هر آب و هوایی نصب نمود.

 

نحوه ساخت تابلو چلنیوم جدید 

تابلو های چلنیوم که توسط شرکت تابلو سازی دیبا تولید می شوند، دارای جدید ترین روش های ساخت می باشد. متریال های جدیدی که در ساخت این تابلو ها به کار گرفته می شود، منجر شده است تا تابلو چلنیوم دیبا از محبوبیت بالایی برخوردار شوند.

تابلو چلنیوم جدید در چندین مرحله ساخته می شوند. ما در اینجا مرحله به مرحله ساخت تابلو های چلنیوم را برای شما بازگو خواهیم نمود.

مرحله اول:

شما در اولین مرحله باید اقدام به طراحی حروف نمایید. وقتی صحبت از طراحی می شود همه ی ذهن ها به سمت طراحی با قلم می رود. اما منظور ما طراحی با نرم افزار های خاصی است که جهت تابلو سازی مورد استفاده قرار می گیرند. این نرم افزار ها به راحتی قادر هستند میزان ضخامت، اندازه، سایز و فونت حروف مورد نظر را تعیین نمایند.

مرحله دوم:

در مرحله دوم ساخت تابلو چلنیوم جدید، باید طرح مورد نظرمان را بر روی بدنه ای از جنس پلکسی گلاس لیزر نماییم. این بدنه ها از جنس پلاستیک هستند ولی بیشتر شبیه به شیشه اند. شیشه هایی که از مقاومت بالایی برخوردار هستند و رنگ های متعددی نیز دارند. 

مرحله سوم:

پس از برش طرح، باید طرح را بر روی پلکسی گلاس ترسیم نماییم. این که چگونه در تابلو سازی قوس، شیار، خم کردن و دیگر مراحل را بر روی چلنیوم انجام دهیم، یا نیاز به دستگاه چلنیوم ساز است یا مهارت دست تابلو ساز را می طلبد.

معمولا در کشور ما این فرایند تابلو چلنیوم توسط مهارت دست تابلوساز انجام می شود. زیرا دستگاه های چلنیوم ساز در اصل به زبان لاتین می باشند. پس مناسب حروف زیبای فارسی نیستند. 

مراحل به همین صورت انجام می شوند تا تابلو چلنیوم ما با زیباترین طرح ساخته شود. همه ی این مراحل نیاز به مهارت و حساسیت بالایی دارد. که فقط از دست یک استاد کار ماهر بر می آید.

 

تابلو کامپوزیت چلنیوم چگونه تابلویی است

تابلو کامپوزیت چلنیوم نوعی از تابلو چلنیوم می باشد که بدنه ای از جنس کامپوزیت دارد. ورقه هایی که بر روی این کامپوزیت ها استفاده می شوند، از جنس چلنیوم هستند. معمولا کامپوزیت ها دارای دو فاز تقویت کننده و زمینه می باشند. این کامپوزیت ها در دو دسته ی طبیعی و مصنوعی تولید می شوند. 

کامپوزیت های مصنوعی توسط بشر تولید می شوند که در سه دسته زمینه و دو دسته تقویت کننده قابل تقسیم می باشند. اما کامپوزیت های طبیعی، از جنس استخوان، چوب و ماهیچه هستند. عموما در صنعت تابلو سازی از هر دوی این کامپوزیت ها استفاده می شود.

اما کامپوزیت هایی که در تابلو چلنیوم استفاده می شود کامپوزیت های مهندسی هستند. این کامپوزیت ها دارای مزایای بسیاری می باشند. از این رو از محبوبیت بالایی برخوردار اند. کامپوزیت نماهایی نیز در بازار وجود دارد که هم قیمت مناسب تری دارند و هم از نظر دوام، مناسب تر می باشند.

کامپوزیت های نما به گونه ای طراحی شده اند که دارای رنگ های متنوع بوده و از سرعت اجرای بالایی برخوردار هستند. در ساخت تابلو چلنیوم جدید از این سری کامپوزیت ها استفاده می شود. 

ورق های کامپوزیت معمولا دارای وزن کمی هستند و سبک می باشند. در اندازه های مختلفی تولید و استفاده می شوند. این ورقه ها را در مکان های مختلفی استفاده می کنند. حتی برخی ساختمان ها را نیز با نمای کامپوزیت پوشش می دهند. 

تابلو چلنیوم ها نیز بر ریو این ورق های کامپوزیت ساخته می شوند. به گونه ای که، حروف چلنیوم پس از طراحی و برش بر روی ورقه هایی از کامپوزیت نصب می گردد. در اصل کامپوزیت ها به عنوان زمینه ای برای تابلو چلنیوم مورد استفاده قرار می گیرند.

مهمترین مزیت استفاده از ورق های کامپوزیت در وزن کم آنها است. وزن این ورقه ها بین 5 تا 8 کیلو گرم می باشد. از طرف دیگر به دلیل تنوع در طول و عرض این ورقه، معمولا تابلو سازان بهتر می توانند اندازه مورد نظر خود بدست آورند.

ورق کامپوزیتی که در تابلو چلنیوم مورد استفاده قرار می گیرد، دارای دو لایه آلومینیوم و یک لایه پلاستیک می باشد. این سه لایه توسط چسب های پلیمری به هم متصل شده اند.

می توانید زیباترین طرح های ساخته شده تابلو چلنیوم با استفاده از کامپوزیت نماها را در گالری تصاویر ما مشاهده نمایید. 

 

تابلو چنلیوم کریستال یا کهکشانی 

حتما دقت کرده اید که برخی تابلو ها دور نمای فوق العاده ای دارند. گویی همچون کریستال های زیبا می درخشند. تابلو چنلیوم کریستالی یا کهکشانی تابلو های خاصی هستند که به دلیل داشتن اجسام شیشه ای درون خود، باعث شکست نور شده و از خود درخشندگی ساطع میکنند.

از این رو تابلو چلنیوم کریستالی ها بسیار زیبا و پر طرفدار هستند. مسلما درخشندگی یک تابلو بر سردر مغازه ای، می تواند جلب توجه بیشتری نماید. از این رو بیشتر باعث کنجکاوی مشتری می شوند. تا وارد مغازه شده و از داخل آن نیز دیدن نمایید. 

از میان تابلو های مغازه، معمولا تابلو چلنیوم کریستالی و تابلو چلنیوم الماسی دارای این مزیت می باشند. هر دوی این تابلو ها زیبایی های خاص خود را دارند. 

برای ساخت تابلو چنلیوم کریستالی یا کهکشانی، تابلو سازان حرفه ای از جنس های مختلفی استفاده می کنند. جنس هایی همچون شیشه و پلکسی. برای طراحی حروف نیز همیشه از چلنیوم یا استیل استفاده می شود. به همین دلیل پس از ساخت و اجرا این تابلو چلنیوم ها، نور پردازی و ظاهر زیبای تابلو بیشتر جلب توجه می نماید تا متن نوشته شده بر روی آن.

زمانی که تابلو ساز اقدام به ساخت تابلو می نماید، بر روی قسمت روی حروف عموما از اجناس شفاف استفاده می کنند. تا به نوعی شفافیت ظاهری تابلو ها نظر بیننده را به خود جذب نماید. هدف از ساخت این گونه تابلو ها، معرفی مغازه و محصولات در تاریکی شب است. تابلو چلنیوم کریستالی به خوبی این عمل را انجام می دهد. 

نور پردازی که درون این تابلو ها وجود دارد باعث می شود که در شب تابلو چلنیوم کریستالی همچون کهکشانی زیبا بدرخشد.

برای این که تابلو های کریستالی نمای حروف درخشانی داشته باشند، صرفا به استفاده از ورق های پلکسی بسنده نمی شود. بلکه بر روی این ورقه ها، قطعه های کوچک بلوری شکل، که از جنس اکرولیک هستند پاشیده می شود و با چسب های مخصوص می چسبانند.

پس از آن نوری که توسط SMD ها تولید می شود، با برخورد به این کریستال ها شکسته می شود و در جهت های مختلف پخش می گردد. تابلو چلنیوم کریستالی با این فرایند به زیبایی و جلوه ی فوق العاده دست می یابند.

تابلو چنلیوم کریستالی یا کهکشانی در حالت های مختلفی ساخته می شوند. معمولا چلنیوم طلایی با رنگ های مختلف از کریستال همخوانی دارد. از این رو بیشتر برای تابلو سازی از این رنگ چلنیوم استفاده می شود. یک نکته ای که در مورد تابلو چلنیوم کریستالی باید بدانیم این است که، این تابلو ها اگر به مدت طولانی در برابر نور خورشید قرار بگیرند. رنگ خود را از دست می دهند.

تابلو سازان حرفه ای دیبا برای جلوگیری از این مشکل، از کریستال های شفاف بدون رنگ استفاده می کنند. پس از آن این کریستال ها را با نور های رنگی تزیین می نمایند. این ترفند کمک می کند تا تابلو چلنیوم کهکشانی پس از مدتی کدر نشود و همچنان درخشندگی خود را حفظ نماید.

 

تابلو سازی چلنیوم طلایی 

مدل دیگری از تابلو چلنیوم ها هستند که به شکل طلایی می باشند. موادی که در این تابلو ها استفاده می شود طلای خالص نیست. اما رنگی از طلا به خود گرفته است. این تابلو ها از نظر ظاهری به تابلو های چلنیوم معمولی شباهت فوق العاده زیادی دارند.

تنها تفاوت تابلو سازی چلنیوم طلایی با تابلو های چلنیوم معمولی، در لبه های چلنیوم می باشد. در تابلو های طلایی خط نوری در کناره های حروف چلنیوم طراحی و اجرا می شود. این خط نوری، نور را از خود عبور می دهد و به این طریق منجر به زیبایی و جلوه ی خاصی در تابلو می گردد.

برای ساخت تابلو چلنیوم طلایی نیاز به حرارت بالایی داریم. از این رو برای ساخت آنها از سشوار های صنعتی استفاده می شود. این تابلو ها را می توانیم از جمله محبوب ترین تابلو های چلنیوم به شمار آوریم. تابلو سازی چلنیوم طلایی کار بسیار ساده ای است. زیرا این تابلو ها دارای لبه های نرم و حالت پذیر هستند.

از طرفی دارای مقاومت و استحکام بالا نیز می باشند. معمولا لایه ی رویی تابلو چلنیوم طلایی از جنس پلکسی گلاس است. ان جنس تابلو را در برابر فشار و ضربه های سخت حفظ می کند. 

عموما برای ساخت تابلو های طلایی از ورقه های پلکسی استفاده می کنند. زیرا این ورقه ها دارای رنگ های متعددی می باشند. نوری که از این تابلو ها ساطع می شود به دلیل طلایی بودن لبه ی تابلو ها نیست. بلکه به دلیل وجود لامپ های SMD می باشد که درون این تابلو ها به کار می رود.

مزیت استفاده از این تابلو ها در این است که می تواند تابلو چلنیوم طلایی را بر روی هر ورقه ای نصب کرد. ورقه های کامپوزیت، چوب، سنگ و حتی MDF. 

در هر حال این تابلو ها در شب نورپردازی عالی داشته و نمای شهر را به شدت زیبا می کنند. از طرف دیگر تابلو های طلایی در روز نیز جلوه و زیبایی خاص دیگری دارند. آن هم به دلیل تابش نور خورشید بر روی این تابلوها است.

نحوه ساخت این تابلو ها نیز همچون تابلو چلنیوم معمولی، ابتدا نیاز به طراحی حروف و برش آن دارد. پی از آن نیز بر روی ورقه های پلکسی نصب می شوند. تابلو های طلایی در مدل لبه پانچ، نور را به بیرون ساطع می کند. از این رو این مدل تابلو ها بسیار مورد توجه افراد قرار می گیرند.

 

تابلو چلنیوم الماسی یا کهکشانی

نوع دیگری از تابلو های چلنیوم طرحی شبیه به الماس دارند. این تابلو های برجسته فقط مختص به چلنیوم نمی باشند. بلکه این تابلو ها را می توان از طریق استفاده از استیل، نئون، پلاستیک و یا تلفیقی از ان ها نیز به کار برد.

تابلو چلنیوم الماسی یا کهکشانی با تابلو های چلنیوم معمولی تنها یک تفاوت دارد. آن هم در نمای ستاره ای و درخشان آن می باشد. این تابلو ها نیز همچون تابلو ها کریستالی و طلایی، درون خود لامپ های SMD جای داده اند. 

این لامپ ها منجر به شکست نور درون تابلو شده و از این رو چشم ها را به سمت خود جذب می کند. حروفی که از جنس چلنیوم ساخته می شوند. در حال حاضر بیشترین طرفدار را دارا هستند. این تابلو چلنیوم ها بسیار زیبا و مقاوم می باشند. تابلو سازان دیبا طراحی های خاص و زیبایی از جنس چلنیوم دارند که می توانید به راحتی آنها را در گالری تابلو های چلنیوم الماسی مشاهده نمایید.

حروفی که برای ساخت تابلو های الماسی مورد استفاده قرار میگیرند بیش از 50 مدل هستند. هر کدام از این مدل ها برای تابلوهای تبلیغاتی خاصی استفاده می شود. این تابلو ها در کشور ما بیشترین طرفدار را دارند و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

حروفی که به صورت پانچ ساخته و نصب می شوند، از قدمت بالایی برخوردار نیستند از این رو بسیار جلب توجه می کنند. از طرف دیگر حروف الماسی در تابلو چلنیوم فضای لوکس تری ایجاد کرده و نسبت به طرح های ساده، از زیبایی بیشتری برخوردار هستند.

اگر قصد دارید از تابلو ها الماسی استفاده کنید بدانید، این تابلو ها مناسب ساختمان های بلند نیستند. زیرا ارتفاع بلند ممکن است منجر به ناخوانا شدن حروف بر روی تابلو گردد. از این رو نمی توانیم از این تابلو ها برای شرکت های تجاری استفاده نماییم. 

مناسب ترین محل برای نصب تابلو چلنیوم الماسی یا کهکشانی، سر در مغازه ها، فروشگاه ها و مکان هایی می باشد که ارتفاع آنها 3 الی 4 متر بیشتر نباشد.

اگر علاقه دارید از این تابلو ها استفاده نمایید. بهتر است شکل تابلو چلنیوم الماسی را دوبل بسازید. زیرا این عمل باعث میشود تابلو ها خواناتر شوند. تابلو های دوبل به این صورت تهیه می شوند که، یک نوار ساده بدون پانچ با رنگ های متفاوت دور حروف کشیده شود. 

 

تابلو استیل یا چلنیوم

استیل یکی از قدیمی ترین فلزاتی می باشد که می شناسیم. این فلز برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این مصارف نیز صنعت تابلو سازی می باشد. این که چرا از فلز استیل در صنعت تابلو سازی استفاده می شود، حتما بی دلیل نیست. 

تابلو استیل یا چلنیوم با یکدیگر متفاوت می باشند. معمولا تابلو چلنیوم ها را بر روی ورقه های استیل نصب می کنند. زیرا این ورقه ها دارای عمر طولانی تری هستند. در شهرهای ساحلی قابل استفاده می باشند. زنگ نمی زنند. دچار خوردگی و خش نمی شوند. بدون نیاز به رنگ و به صورت طبیعی دارای جذابیت هستند.

استیل ها در انواع مختلفی تولید می شوند. استیل های مات، براق، پولیش خورده خش دار. هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. از این رو استفاده از این ورقه های استیل می تواند زیبایی تابلو چلنیوم شما را بیشتر نماید. 

سایز های مختلف و متنوع این ورقه ها به تابلو ساز کمک می کند تا اندازه دلخواه خود را بدست آورد. نیازی به هزینه های سنگین نیست. زیرا این ورقه ها از قیمت مناسبی برخوردار هستند. 

شرکت تابلو سازی دیبا تابلو چلنیوم های خاص و زیبایی را بر روی استیل طراحی نموده است. تابلو هایی اصیل که دارای دوام بالایی نیز هستند. تنها مشکلی که این تابلو های استیل بدان مبتلا هستند، سطح حروف نور دهی ندارد. این مسئله کمی در تابلو استیل یا چلنیوم مشکل ساز می باشد. 

در گذشته برای برش این ورقه ها از قیچی استفاده می شد. اما امروزه از دستگاه های لیزری استفاده می شود که با دقت و ظرافت عالی ورقه های استیل را برش می زنند. تابلو چلنیوم هایی که بر روی این استیل ها نصب می شود در برابر گرما و سرما مقاوم هستند. بارش باران یا نور شدید خورشید باعث از بین رفتن و یا خراب شدن این تابلو ها نمی شود.

زیبایی تابلو استیل از دیر باز چشمگیر بوده است. کم کم مهارت بالای تابلو سازان نیز به این زیبایی اضافه شده و منجر به ساخت تابلو چلنیوم منحصر به فردی گردیده است. این ورقه های استیل براق و صیقلی هستند از این رو به راحتی می توان آنها را تمیز کرد. به هیچ عنوان کدر و مات نمی شوند. پس تا سالهای طولانی می توانند تابلوی شما را حفظ کنند.

با تمام این مزایا چرا نباید از تابلو های استیل استفاده کنیم؟ پس با اطمینان خاطر از آن ورقه های زیبا در صنعت تابلو سازی استفاده نمایید.

 

نمونه تابلو چلنیوم

همانطور که پیش از این بیان کردیم تابلوهای چلنیوم به دلیل زیبایی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. از این رو شرکت تابلو سازی دیبا نمونه های بسیاری از این تابلو ها در آرشیو خود نگهداری میکند.

شما می توانید با مراجعه به گالری شرکت ما از نمونه تابلو چلنیوم، در طرح ها و رنگ های مختلف بازدید نمایید. این تابلو ها همه و همه، توسط طراحان و تابلو سازان حرفه ای این شرکت ساخته شده اند. ظرافت و زیبایی را در این تابلو ها به وفور می توانید شاهد باشید.

تابلو چلنیوم قیمت 

تابلو های چلنیوم بسته به نوع طراحی و ابزاری که در آن به کار رفته است، دارای قیمت متفاوتی می باشد. مثلا برای قیمت گذاری تابلو های طلایی باید به چند نکته توجه نمایید. 

این که در تابلو چلنیوم طلایی از چه میزا


چاپ   ایمیل